Antophones er tilbage med albummet Coming Alive, der udkom 9. maj 2025. Debutalbummet Happy Failure genudgives digitalt 13. juni og bliver for første gang tilgængeligt på streaming.
Coming Alive er indspillet over en længere årrække og bevæger sig mellem akustiske, elektroniske og eksperimenterende udtryk. Den officielle præsentation blev udskudt efter et dødsfald i den nære familie.
Efter en længere pause er sanger og sangskriver Lise Blaase tilbage som Antophones. Det nye album Coming Alive, der udkom 9. maj 2025, markerer en personlig tilbagevenden til musikken. Samtidig genudgives debutalbummet Happy Failure digitalt den 13. juni – og kan nu for første gang opleves på streaming.
Coming Alive er indspillet over en længere årrække og bevæger sig frit mellem det akustiske, elektroniske og eksperimenterende. Et album for dem, der søger noget ægte og uforudsigeligt – med rødder i alternativ pop, art rock og singer-songwriter-traditionen.
Den strygerdrevne single Cliché (udkom 11. april) sætter tonen med melankoli og styrke. Andre singler som You Don’t See Me At All og det elektronisk-ladede Electric Alarm, viser bredden i udtrykket. Alle numre ledsages af kunstnerisk bearbejdede musikvideoer – et visuelt univers i dialog med musikken.
Antophones’ debutalbum Happy Failure udkom oprindeligt i 2005 og blev bl.a. kaldt “et vinteragtigt lydbillede med smuk vokal og stærke tekster” (Diskant.dk) og “et af de mest lovende orkestre på den eksperimenterende popscene” (GAFFA ★★★★)
Albummet fik flotte anmeldelser i GAFFA, Information, BT, Tjeck og Århus Stiftstidende, og blev nomineret til en specialpris ved Danish Music Awards. Singlen Daniel – mixet af Carsten Heller (Nephew,The Minds of 99) – blev spillet på P3 og P4. Nu genudgives albummet digitalt den 13. juni, og singlen Daniel (Radio Edit) udkom den 30. maj som optakt til genudgivelsen.
Antophones startede som et seksmandsband omkring Lise Blaases sange. Efter en årrække opløstes bandet, og Blaase turnerede med The Broken Beats, spillede på Roskilde Festival, Popkomm Berlin og MIDEM i Cannes. Hun har siden undervist unge sangere og arbejdet videre med Antophones-materiale.
Med Coming Alive og genudgivelsen af Happy Failure viser Antophones, at der stadig er plads til hudløs ærlighed og kunstnerisk musik med dybde og kant.
Senere i 2025 udkommer en EP med hidtil uudgivet materiale fra 2007–2012 samt en afsluttende samling med demoer og co-writes fra arkiverne.
På grund af et dødsfald i den nære familie kort før udgivelsen blev den officielle præsentation af Coming Alive-albummet udskudt. Derfor lanceres både det nye album og genudgivelsen af Happy Failure nu i fællesskab.
Lars Leffland – presseansvarlig | music@antophones.com | +45 40265727
Pressekit med WAV, ISRC og cover (radio & presse):
Promoplayer:
Musikvideoer:
Streaming-links:
Sociale medier og overblik:
Alle links er til fri brug for presse og radio. Pressekit og promoplayer indeholder masterfiler, ISRC-koder og kontaktoplysninger. Musikvideoerne kan frit embeddes og deles.

Albumcover: Coming Alive (Antophones, udgivet 9. maj 2025).
KILDE: Lars Leffland
Pressemeddelelsen er videreformidlet af Pressemeddelelse.dk. Pressemeddelelse.dk er ikke ansvarlig for indholdet. Spørgsmål til indholdet rettes til Antophones.
Skriv din e-mail. Du får et bekræftelseslink, og du kan framelde dig med et klik.
Vil du hellere følge med en konto? Opret en læserkonto - eller en journalistkonto, hvis du skriver for et medie. Begge dele er gratis.
Ingen andre pressemeddelelser lige nu.