Ready72 er et privat, kommercielt initiativ fra to familier, der vil gøre hjemmeberedskab mere overskueligt for enlige og familier ved afbrudt vand og strøm.
Initiativet tilbyder vurdering af husstandens beredskab, en plan for mangler og pakker med blandt andet vanddunke, holdbare fødevarer, pandelamper, nødkomfur og powerbanks. Jordemoder Ann Louise Vestergaard Genckel bidrager med sundhedsfaglige perspektiver.
Ready72 er opstået som en fælles idé mellem to familier, der ønsker at gøre det mere overskueligt at forberede hjemmet på afbrudt vand og strøm. Som medstifter og jordemoder bidrager Ann Louise Vestergaard Genckel med sundhedsfaglig viden om forberedelse, tryghed og familiers behov.
Når vandet eller strømmen svigter, bliver familiens daglige behov hurtigt meget konkrete. Er der drikkevand, mad og lys nok? Kan telefonen oplades, og kan familien holde varmen? Særligt spørgsmålet om, hvordan man tager hånd om børn og ældre familiemedlemmer, melder sig hurtigt i en krisesituation.
Det spørgsmål blev udgangspunktet for Ready72, som de to familier i fællesskab har udviklet idéen til.
Med en enkel og dog komplet pakke vil Ready72 gøre det særdeles nemt for både enlige og familier at kunne klare sig selv fuldstændigt i 72 timer, hvis større kriser skulle indtræffe i Danmark.
”Vi vil ikke stå uden de basale fornødenheder, hvis krisen rammer. Særligt når man har børn eller ældre familiemedlemmer at tage hensyn til, betyder det noget at have tænkt situationen igennem. Ready72 er vores svar på, hvordan almindelige familier og enlige kan komme igang.” Siger Ann Louise Vestergaard Genckel. Udover at være iværksætter er hun jordemoder med et stærkt ønske om mere tryghed i hjemmet og om at gøre det mere enkelt at være forberedt.
Ready72 bygger på begge familiers erfaringer og overvejelser om tryghed i hjemmet. Som en del af det fælles arbejde har Ann Louise Vestergaard Genckel bidraget med perspektiver fra sin baggrund som jordemoder, herunder betydningen af forberedelse, omsorg og opmærksomhed på familiers forskellige behov. Hendes sundhedsfaglige erfaring er dermed et af de centrale bidrag til konceptet, mens idéen og initiativet er skabt af de to familier sammen.
”Som jordemoder har jeg arbejdet med tryghed i situationer, hvor forberedelse gør en forskel. Den tanke tager vi med ind i Ready72. Vi vil hjælpe familier med at omsætte deres bekymringer til handlinger, som passer til deres hverdag,” forklarer Ann Louise Vestergaard Genckel.
Fra overblik til praktiske pakker for familier og enlige Ready72 samler en vurdering af husstandens beredskab, en konkret plan for de vigtigste mangler samt færdige pakker for både enlige og familier. Pakkerne indeholder praktiske forsyninger såsom vanddunke, holdbare fødevarer, pandelamper, nødkomfur og powerbanks. Derudover indeholder pakkerne også kortspil og små ting, der kan give børn og voksne noget at samles om i en ventetid.
Faktaboks
Stiftere: Ready72 er stiftet af to familier. Ann Louise Vestergaard Genckel er jordemoder og iværksætter og idékvinden bag Ready72. Morten Genckel arbejder med rådgivning inden for supply chain. Anders Nørregaard arbejder med cybersikkerhed og har to gange roet over Atlanterhavet, hvor forberedelse var helt afgørende. Organisering: Privat, kommercielt initiativ skabt af to familier i fællesskab med det formål at gøre hjemmeberedskab overskueligt gennem vejledning og produkter. Ready72 er ikke en offentlig myndighed. Samfundsdialog: Ready72 ønsker dialog med relevante myndigheder, organisationer og virksomheder om tydelig formidling og praktisk hjemmeberedskab.
For yderligere information:
Ready72

KILDE / LOGO: Ready72. FOTO: — AI generet.
Pressemeddelelsen er videreformidlet af Pressemeddelelse.dk. Pressemeddelelse.dk er ikke ansvarlig for indholdet. Spørgsmål til indholdet rettes til Ready72.
Skriv din e-mail. Du får et bekræftelseslink, og du kan framelde dig med et klik.
Vil du hellere følge med en konto? Opret en læserkonto - eller en journalistkonto, hvis du skriver for et medie. Begge dele er gratis.
Ingen andre pressemeddelelser lige nu.