TOPLISTE: Møn hitter og trækker købere fra København – Vordingborg går mest frem i bolighandler i 2020. Se listen med alle landsdelens kommuner – og hør lokal mæglers forklaringer.

PRESSEMEDDELELSE – Vest- og Sydsjælland rykker med 30 % flere boligsalg i 2020

”Københavnerne elsker at komme hertil og oplever, at stress og jag fra byen bliver glemt midt i vores smukke natur! Jeg kan opfordre til, at flere kommer til, ” siger Michael Stender.

2020 var et ekstraordinært år på boligmarkedet i Vest- og Sydsjælland. Punktum. Knap 17.000 bolighandler taler deres tydelige sprog. Det er 30 % flere end sidste år.

I alle kommuner i landsdelen er boligsalget over det ellers ganske fine boligsalg i 2019.

Vordingborg er i helt i top målt i procent-fremgang – med 40 % flere bolighandler, viser opgørelsen fra ejendomsmæglerkæden Home på basis af tal fra Boligsiden.

Der kan sættes et hav af tal og procenter på – eller man kan høre ejendomsmæglerne, der har stået midt i det hele.

Michael Stender, indehaver og ejendomsmægler, Home Møn forklarer.

”Jeg tror simpelthen, at vores overskuelige afstand fra København er hovedårsagen til, at vi oplever den fremgang, som vi gør. Selvfølgelig sammenholdt med, at priserne er så rimelige, som de er, ” siger Michael Stender.

Kort sagt kan han sige det sådan.

”Jeg plejer selv at bruge sloganet: ”En times kørsel og en verden til forskel”

Ejendomsmægleren fremhæver, at Møn har oplevet at få så meget positiv presse på de her kanter, at ”Møn på mange måder er ved at blive, hvad Bornholm var for 10 år siden”.

”Københavnerne elsker at komme hertil og oplever, at stress og jag fra byen bliver glemt midt i vores smukke natur! Jeg kan opfordre til, at flere kommer til, ” siger Michael Stender.

På landsplan er fremgangen på 22 % eller godt 19.000 flere handler, viser ejendomsmæglerbranchens tal fra Boligsiden.

Kommune/landsdel20192020Forskel%
Vest- og Sydsjælland1136714801343430%
Vordingborg891124535440%
Guldborgsund1219168446538%
Odsherred1582216458237%
Kalundborg1041139935834%
Lolland796106326734%
Slagelse1194155836430%
Stevns45758713028%
Næstved1390172833824%
Ringsted49159910822%
Holbæk1265153927422%
Faxe59770911219%
Sorø4445268218%


Kilde Boligsiden og Home (beregning), procentvis fremgang i bolighandler, komplet kommuneliste vedhæftet 

Et coronaår på boligmarkedet: Corona blev katalysator

”Det er ikke sket siden midten af ’nullerne’, at vi runder 100.000 bolighandler. Så 2020 indskriver sig i historien som et ekstraordinært år på en gyngende baggrund af coronaen og alle dens afledte effekter, tanker og handlinger, ” siger Michael Dalsager, der er senior kommunikationskonsulent i Home.

Coronaen knækkede ikke boligsalget, som mange eksperter forudsagde og frygtede i starten af epidemien. Tværtimod blev coronaen katalysator til en vild acceleration.

Først sommerhusene, så villaer og rækkehuse og endelig ejerlejlighederne – og siden i starten af sommeren har trekløveret nærmest dystet om at løbe med opmærksomheden.

”Vi har tilbragt mere tid hjemme og mere tid i Danmark – og penge og energi er postet i hjemmet og nye boligdrømme, ” siger Michael Dalsager.

Det kan aflæses i salgstallene. Alle som en – næsten – er boligsalget skudt i vejret i landets kommuner.

Historiske sommerhus-skridt

”De kendte sommerhus-kommuner har taget store skridt frem i sandalerne, sommerhussalget er uden sammenligning i år med en fremgang på 55 %. Næsten 16.000 handler er historisk, ” siger Michael Dalsager.

  • Men også i byerne har lejlighederne givet travlhed på trapperne, og hele 15 % flere salg i år. Villa- og rækkehus-livet var der hele 17 % danskere, der ’købte’ ind på.

Som om det ikke var nok, så sluttede Danmark boligåret af med at gøre juletravlhed til noget, der er på boligmarkedet.

  • Den normalt stille december blev et juleræs med hele 51 % flere solgte lejligheder, 52 % flere solgte villaer og rækkehuse og hele 102 % flere sommerhuse, der endte under juletræet.
PRESSEMEDDELELSE: Se det nye Aarhus gennem 13 store facadevinduer

Kilde / Logo / Foto: home a/s

Skriv en kommentar til pressemeddelelsen

*

code